Tarih : 12/4/2021   |   Saat  : 5:30:56 PM  

TRAKYA NIN ORTAK SESİ, NÜKLEERE HAYIR

TRAKYA NIN ORTAK SESİ, NÜKLEERE HAYIR

Tarih 23 Ekim 2015, 10:29 Editör Abdurrahim YILDIRIM

Uzun zamandır tartışmaları devam eden Trakya bölgesine Nükleer Santral yapma projesine, Trakya bölgesindeki belediyelerden ortak açıklama geldi. NÜKLEER SANTRALE HAYIR denildi.Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, bölge belediye başkanlarının katılımıyla Kırklareli'nde gerçekleşen "Bölge Belediye Başkanları Nükleere Hayır Diyor" adlı toplantıya katıldı.

Uzun zamandır tartışmaları devam eden Trakya bölgesine Nükleer Santral yapma projesine, Trakya bölgesindeki belediyelerden ortak açıklama geldi. NÜKLEER SANTRALE HAYIR denildi.Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, bölge belediye başkanlarının katılımıyla Kırklareli'nde gerçekleşen "Bölge Belediye Başkanları Nükleere Hayır Diyor" adlı toplantıya katıldı.

Kırklareli ili İğneada Beldesi'nde nükleer santral yapılacağına dair açıklamalara istinaden Trakya bölge belediye başkanları, İğneada'da  yapılacak bir nükleer santralin Kırklareli ve bölge yerleşim yerlerine olumsuz etkilerini toplantıyla masaya yatırdı. Yapılan toplantıda; İğneada'da bulunan Longoz Ormaları'nın, Güney Amerika'da bulunan Amazon ve Afrika'da bulunan Kongo subasar ormanları ile birlikte, dünyanın en önemli üç subasar ormanından biri olduğu ve 3155 hektar alanı kaplayan Longoz Ormanları'nın 13/11/2007 tarihinde Milli Park olarak tescil edildiğine dikkat çekildi. Ayrıca İğneada ile Panayır İskelesi arasındaki kumulların Türkiye'nin en uzun kumullarından olduğu ve Trakya bölgesindeki endemik ve nadir bitki türlerinin büyük bir kısmına ev sahipliği yaptığı, söz konusu bitkilerin bir kısmının uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alındığı belirtildi.

Bölgemize yapılacak bir nükleer santralin yapımı neticesinde yaşanacak sorunların tartışıldığı, alternatif enerji de dahil olmak üzere çözüm önerilerinin görüşüldüğü toplantı neticesinde hazırlanan sonuç bildirgesinde; "Bizler, aşağıda imzaları bulunan ve Trakya'da görev yapmakta olan Büyükşehir, il, ilçe ve belde belediye başkanları olarak ve halkımızın gösterdiği tepkiye koşut bir anlayışla; Kırklareli ili, Demirköy ilçesi, İğneada beldesine yapılması tasarlanan nükleer enerji santralini istemiyoruz. Önce bölgemizin, toplam olarak ülkemizin sahip olduğu doğal, kültürel ve sosyal mirasını yok etme tehdidi olarak gördüğümüz bu projenin, bölgemiz çıkarlarına olduğu gibi; ülkemiz çıkarlarına da hizmet etmediğine inanıyoruz. 20 yılda ancak tamamlanabilecek olan; ülkemiz borçlandırılarak verilen kredilerle yapılıp, üretilen enerjiyi ülkemize yine parayla satacak olan; idari ya da teknik hiçbir personelini ülkemiz çocuklarından istihdam etmeyen; denize deşarj ettiği zehirli su ile, bacasından çıkan radyasyon yüklü gazlar ile, toprağımıza gömülerek sularımızı zehirleyecek radyoaktif atıkları ile insanlarımızı ve tüm yaşamı yok edebilme potansiyeline sahip bu projeye, bölgemizin ve ülkemizin ihtiyacı olmadığına inanıyoruz. Bilimsel ve hukuksal raporlar ortada iken; Danıştay da dahil olmak üzere, bölgemizde böyle bir çalışmanın yapılması çeşitli derece yargı kurumları tarafından men edilmiş olmasına rağmen; Ergene Havzası su toplama rezerv alanlarını ve birinci derece tarım topraklarını zehirleyecek bu girişime, halkımızdan aldığımız güç ile karşı olduğumuzu; hukuki zeminde var olan tüm gücümüzü kullanarak buna karşı mücadele edeceğimizi, basın ve saygıdeğer halkımızın önünde yüksek sesle deklare ediyoruz. " denildi.  

Haber: Abdurrahim Yıldırım

Bu haber 4333 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Teknoloji

AKILLI KARTTAN AKILLI HEDİYELER

AKILLI KARTTAN AKILLI HEDİYELER Tekirdağ’ın Çorlu İlçesinde bulunan ve bölgenin en eski, en büyük AVM lerinden birisi olan Orion’da bahar alışveriş...

FORD’DAN ÇORLU’YA ÖZEL

FORD’DAN ÇORLU’YA ÖZEL FORD’DAN ÇORLU’YA ÖZEL

Zayıf Şifreler Hala Kullanılıyor

Zayıf Şifreler Hala Kullanılıyor Zayıf Şifreler Hala Kullanılıyor

GÜNDE 7 BİN VİRİÜS SALDIRIYOR

GÜNDE 7 BİN VİRİÜS SALDIRIYOR GÜNDE 7 BİN VİRİÜS SALDIRIYOR

İNTERNETE KAPATMA DÜĞMESİMİ GELİYOR

İNTERNETE KAPATMA DÜĞMESİMİ GELİYOR İNTERNETE KAPATMA DÜĞMESİMİ GELİYOR

Köşe Yazarları

Abdurrahim YILDIRIM Abdurrahim YILDIRIM
KOLTUĞA BEKÇİ ARAMAKTAN VAZ GEÇİN
 

Facebookta Biz

Foto Galeri

              

Trakya Gundem 286. Sayı
Trakya Gundem 286. Sayı
Trakya Gundem 285. Sayı
Trakya Gundem 285. Sayı
Trakya Gündem 284. Sayı
Trakya Gündem 284. Sayı
Trakya Gündem 282. - 283.  Sayı
Trakya Gündem 282. - 283. Sayı

Haber Ara


Gelişmiş Arama

En Çok Okunanlar

  •  
  •  
  •  
  • Bugün haber eklenmedi.
  • Son 7 gün haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

Video Galeri

              

Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 5 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 4
Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 3 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 2