Tarih : 10/6/2022   |   Saat  : 2:09:51 PM  

SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI

SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI

Tarih 26 Şubat 2020, 14:11 Editör Abdrurrahim YIL

Reyap Hastanesi Çorlu’da görev yapan Uzman Klinik Psikolog Büşra Delikan sosyal medya kullanımını, bağımlılık belirtilerini son olarak da nasıl kurtulmamız gerektiği hakkında kısa bilgiler verdi.

Yeni Sayfa 1

Reyap Hastanesi Çorlu’da görev yapan Uzman Klinik Psikolog Büşra Delikan sosyal medya kullanımını, bağımlılık belirtilerini son olarak da nasıl kurtulmamız gerektiği hakkında kısa bilgiler verdi.


Sosyal medya kullanımı artık hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Aslında bir parçadan ziyade hayatımızın tamamını ele geçiriyor diyebiliriz. Peki, sosyal medya nedir? Bizler bunu neden kullanmaktayız? Bu sorunun cevabı aslında hayatımızı her anlamda kolaylaştırmakta olduğudur. Günümüzde her türlü bilgiye saniyeler içinde ulaşabilmekteyiz. Bizler için bir zorluk olmamakla beraber bizlere yorgunlukta vermemektedir. Zaman kaybetmeden her istenilen artık elimizin altındadır. Sosyal medyanın kullanımı her kullanıcı açısından kolaydır ve istediğimiz kişiyle her an iletişimde olabiliyoruz.

 

Fakat hayatımızı kolaylaştırdığı gibi bizlere zararlarda vermektedir. Örneğin, sosyal medyayı çok kullanmak ciddi anlamda bağımlılık yapmaktadır. Peki sosyal medya bağımlılığı nedir? Sosyal medya bağımlılığı sosyal medyada sürekli paylaşım yapmak ve çok fazla zaman geçirmektir.

 

Sosyal Medya Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir!

 

1- Sosyal medya için uykunuzdan feda ediyorsanız eğer sosyal medyaya her şeyden daha fazla önem verdiğinizi göstermektedir.
2- Sosyal medyaya durup dururken girip sürekli kullanmış olduğunuz hesapları yeniliyorsanız ve günde 2-3 saatinizi bu hesaplarda geçiriyorsanız eğer buda bağımlı olduğunuzu göstermektedir.
3- B
ir diğer belirtide günlük hayatta yapılan her şeyi, giydiği kıyafetten gittiği yere, yediği yemeğe kadar her şeyi paylaşmaktır.
4–Sosyal medya bağımlılığını gösteren başka bir davranış ise
yapacak bir şey bulamadığınızda, boş kaldığınızda ya da canınız sıkıldığında eliniz direk sosyal medyaya gidiyorsa buda bağımlı olduğunuzu göstermektedir.

 

Kendinize, ailenize ve sevdiklerinize vakit ayırmaya çalışın. Yeni yerler görmeye ve oraya bizzat gitmeye çalışın. O duyguyu yaşayın. Saatlerce arkadaşlarınızla sosyal medyadan konuşmak yerine hep birlikte bir aktivite yapın. Vakit yaratmak sizlerin elinde. Buna rağmen bir çözüm bulamadıysanız bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederim.

 

Haber: Abdurrahim Yıldırım

 

Bu haber 527 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

ZABITA YOLDA BULDUĞU CÜZDANI SAHİBİNE TESLİM ETTİ

ZABITA YOLDA BULDUĞU CÜZDANI SAHİBİNE TESLİM ETTİ Ergene Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler Marmaracık mahallesinde bulduğu kayıp cüzdanı sahibine teslim et...

BAŞKAN ERKİŞ MUHTARLARLA BULUŞTU

BAŞKAN ERKİŞ MUHTARLARLA BULUŞTU Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş başkanlığında muhtarlar toplantısının beşincisi Pazartesi günü 16.30 ile 18.30 s...

ÇOCUK MECLİSİ TOPLANTISINDA HANGİ KARARLAR ALINDI

ÇOCUK MECLİSİ TOPLANTISINDA HANGİ KARARLAR ALINDI Çorlu Belediyesi Çocuk Meclisi mart ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda gündem maddeleri ve yapılmas...

MARMARAEREĞLİSİ BELEDİYESİNDEN ANLAMLI ETKİNLİK

MARMARAEREĞLİSİ BELEDİYESİNDEN ANLAMLI ETKİNLİK Marmaraereğlisi Belediyesi ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü ortak çalışması ile Belediye Hizmet Binası'nda, kans...

ŞAMPİYONLAR BAŞARILARINI BAŞKAN YÜKSEL İLE PAYLAŞTI

ŞAMPİYONLAR BAŞARILARINI BAŞKAN YÜKSEL İLE PAYLAŞTI Serbest Dalış Kulüpler Türkiye Havuz Şampiyonası’ndaki başarıları ile gururumuz olan 18 madalya kazanıp takım olara...

Köşe Yazarları

Abdurrahim YILDIRIM Abdurrahim YILDIRIM
KOLTUĞA BEKÇİ ARAMAKTAN VAZ GEÇİN
 

Facebookta Biz

Foto Galeri

              

Trakya Gundem 286. Sayı
Trakya Gundem 286. Sayı
Trakya Gundem 285. Sayı
Trakya Gundem 285. Sayı
Trakya Gündem 284. Sayı
Trakya Gündem 284. Sayı
Trakya Gündem 282. - 283.  Sayı
Trakya Gündem 282. - 283. Sayı

Haber Ara


Gelişmiş Arama

En Çok Okunanlar

  •  
  •  
  •  
  • Bugün haber eklenmedi.
  • Son 7 gün haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

Video Galeri

              

Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 5 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 4
Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 3 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 2