Tarih : 1/25/2022   |   Saat  : 1:08:53 AM  

BOYUN FITIĞI NEDEN OLUR ?

BOYUN FITIĞI NEDEN OLUR ?

Tarih 03 Mart 2020, 16:20 Editör Abdrurrahim YIL

Çorlu Özel Vatan Hastanesi, Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Abdullah Temizkan, Boyun Fıtığı hastalığının neden olduğunu, belirtilerinin neler olduğunu, teşhisi ve tedavisi, hastalığın Ameliyatı konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Çorlu Özel Vatan Hastanesi, Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Abdullah Temizkan, Boyun Fıtığı hastalığının neden olduğunu, belirtilerinin neler olduğunu, teşhisi ve tedavisi, hastalığın Ameliyatı  konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Çorlu Özel Vatan Hastanesi, Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Abdullah Temizkan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklımda şu bilgileri verdi; “Travmalar, zorlanmalar, uzun süre hareketsizlik ve diskin yaşlılığa bağlı su kaybetmesi sonucu disklerde aşınma ve fonksiyon kaybı meydana gelir. Diskin dış tabakası aşınarak veya yırtılarak içindeki jelatinöz sıvı, omur ve sinir aralıklarına sızar. Bu klinik tabloya boyun fıtığı (disk hernisi) denir. Disk normal özelliğini zamanla kaybeder ve kireçlenir. Etrafındaki sinirlere baskı yapar. Bunun sonunda boyun fıtığına özgü belirtiler ortaya çıkar. 

Başlıca boyun fıtığı nedenleri boynu uzun süre hareketsiz tutarak bir noktaya bakmak, bilgisayar ve tv karşısında uzun süre oturmak, egzersiz yapmamak ve  soğuk klimaların olduğu ortamda bulunmak olarak sayılabilir. Bazen sorun sadece yapısal olarak ortaya çıkabilir. Boyun fıtığında ailesel faktörler de önemlidir. Kişinin ailesinde boyun fıtığı varsa kendisinde de ortaya çıkma olasılığı artmaktadır. Boyuna alınan darbeler ve geçirilmiş kazalar da boyun fıtığına yol açabilir. Ayrıca boyun fıtığı, meslek hastalığı olarak da karşımıza çıkmaktadır. Ev hizmetlerinde çalışan kadınlarda, şoförlerde, bankacılarda ve uzun süre bilgisayar ile çalışması gereken mesleklerde boyun fıtığı sık görülmektedir. 

 Boyun fıtığının belirtileri nelerdir?

Boyun,sırt,kol ve omuzlarda ağrı. Kollarda uyuşma ve his kusuru. Kollarda karıncalanma. Kollarda güç kaybı. Reflekslerde azalma. Kollarda incelme. Boyun ağrısı toplumda sıklıkla görülür ve en büyük nedeni de boyun fıtığıdır. Boyun fıtığı, sıklıkla 5. ve 6. omurlar arasında, ikinci sıklıkta 6. ve 7. omur arasında görülür. Bunun nedeni bu omurların çok hareketli olması ve strese daha fazla maruz kalmasıdır. 

Boyun fıtığı nasıl teşhis edilir?

Hasta, hekime yukarıda sayılan şikayetler ile gittiğinde hekim önce detaylı fizik muayene yapar. Daha sonra MR, bilgisayarlı tomografi ve EMG isteyebilir. Bu tetkiklerde boyun fıtığının yeri, fıtığın şiddeti ve sinirlerin etkilenme oranı belirlenebilir. 

 Boyun fıtığı tedavisi nasıl yapılır?

Tedavide ilk önceliği hastanın eğitimidir. Hastaya doğru duruş ve oturma pozisyonu öğretilir. Ağır yük  taşımaktan kaçınmak gereklidir. Hastalar tedavi süresince lokal ısı tedavisinden büyük fayda görürler. İlaç tedavisi olarak ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler kullanılır.  Seanslar halinde fizik tedavi uygulanır. Akut dönemde ilk üç gün, boyunluk kullanımı hastayı rahatlatabilir. Daha uzun süre boyunluk kullanımı boyun kaslarını zayıflatacağından tavsiye edilmez. Deneyimli fizik tedavi uzmanları ile boyunda itme, çekme ve germe egzersizleri yapılabilir. Boyun omuru çevresindeki kasları güçlendirmek için boyun fıtığı egzersizleri önerilir. Boyun fıtıklarının büyük çoğunluğu ameliyatsız iyileşir. Hastanın kol ve ellerinde ilerleyici güç kaybı varsa ve hasta diğer tedavilere cevap vermiyorsa cerrahi düşünülebilir. Boyun fıtığı ameliyatı, beyin cerrahları tarafından yapılan bir ameliyattır. 

 Boyun fıtığı tedavisinde spinal enjeksiyon yöntemi

Çok şiddetli kol ağrıları varsa ağrıyı hafifletmek için hekim omurilik içindeki epidural boşuğa kortizon ilaçlar enjekte edebilir. Bu tedavi sinir ve diskteki ödemi ve inflamasyonu azaltmaya yöneliktir. 

 Boyun fıtığı ameliyatı hakkında genel bilgiler

Bu ameliyatta amaç diskin sinire baskı yapan kısmının çıkarılmasıdır. Buna diskektomi denir. Günümüzde hasarlanmış diskler, cerrahi olarak çıkarılmakta ve yerine protezler konulabilmektedir. Ancak protez uygulaması her hasta için uygun değildir” dedi.

Haber: Abdurrahim Yıldırım

 

 

Bu haber 433 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

ZABITA YOLDA BULDUĞU CÜZDANI SAHİBİNE TESLİM ETTİ

ZABITA YOLDA BULDUĞU CÜZDANI SAHİBİNE TESLİM ETTİ Ergene Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler Marmaracık mahallesinde bulduğu kayıp cüzdanı sahibine teslim et...

BAŞKAN ERKİŞ MUHTARLARLA BULUŞTU

BAŞKAN ERKİŞ MUHTARLARLA BULUŞTU Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş başkanlığında muhtarlar toplantısının beşincisi Pazartesi günü 16.30 ile 18.30 s...

ÇOCUK MECLİSİ TOPLANTISINDA HANGİ KARARLAR ALINDI

ÇOCUK MECLİSİ TOPLANTISINDA HANGİ KARARLAR ALINDI Çorlu Belediyesi Çocuk Meclisi mart ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda gündem maddeleri ve yapılmas...

MARMARAEREĞLİSİ BELEDİYESİNDEN ANLAMLI ETKİNLİK

MARMARAEREĞLİSİ BELEDİYESİNDEN ANLAMLI ETKİNLİK Marmaraereğlisi Belediyesi ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü ortak çalışması ile Belediye Hizmet Binası'nda, kans...

ŞAMPİYONLAR BAŞARILARINI BAŞKAN YÜKSEL İLE PAYLAŞTI

ŞAMPİYONLAR BAŞARILARINI BAŞKAN YÜKSEL İLE PAYLAŞTI Serbest Dalış Kulüpler Türkiye Havuz Şampiyonası’ndaki başarıları ile gururumuz olan 18 madalya kazanıp takım olara...

Köşe Yazarları

Abdurrahim YILDIRIM Abdurrahim YILDIRIM
KOLTUĞA BEKÇİ ARAMAKTAN VAZ GEÇİN
 

Facebookta Biz

Foto Galeri

              

Trakya Gundem 286. Sayı
Trakya Gundem 286. Sayı
Trakya Gundem 285. Sayı
Trakya Gundem 285. Sayı
Trakya Gündem 284. Sayı
Trakya Gündem 284. Sayı
Trakya Gündem 282. - 283.  Sayı
Trakya Gündem 282. - 283. Sayı

Haber Ara


Gelişmiş Arama

En Çok Okunanlar

  •  
  •  
  •  
  • Bugün haber eklenmedi.
  • Son 7 gün haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

Video Galeri

              

Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 5 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 4
Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 3 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 2