Tarih : 12/4/2021   |   Saat  : 5:32:15 PM  

BÖBREK NAKLİ İÇİN 22 BİN KİŞİ SIRA BEKLİYOR

BÖBREK NAKLİ İÇİN 22 BİN KİŞİ SIRA BEKLİYOR

Tarih 07 Aralık 2015, 13:41 Editör Abdurrahim YILDIRIM

Türk Böbrek Vakfı Genel Başkanı ve Türkiye’nin önde gelen Kimya Uzmanlarından biriside olan Timur Erk, Çorlu’da basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıda önemli açıklamalar yaptı. Erk, Türkiye’de yılda 20 Bin Kişinin Böbrek nakli için beklediğini ve yılda ancak 3 Bin kişinin Böbrek nakli olduğunu açıklayarak vatandaşları organ bağışı yapmaları yönünde çağrıda bulundu.

Türk Böbrek Vakfı Genel Başkanı ve Türkiye’nin önde gelen Kimya Uzmanlarından biriside olan Timur Erk, Çorlu’da basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıda önemli açıklamalar yaptı. Erk, Türkiye’de yılda 20 Bin Kişinin Böbrek nakli için beklediğini ve yılda ancak 3 Bin kişinin Böbrek nakli olduğunu açıklayarak vatandaşları organ bağışı yapmaları yönünde çağrıda bulundu. 

Türk Böbrek Vakfı, kuruluşunun 30. Yıldönümünde Çorlu Divan Otel’de basın mensupları ile bir araya gelerek,  vakfın çalışmalarına destek veren gazete ve basın mensuplarına plaket takdim etti. Genel Başkan Timur Erk, Çalışmaları ile ilgili olarak Hükümetten istedikleri tüm desteği aldıklarını belirterek bu konuda destek veren herkese teşekkür etti.

İsmimizi Kullananları derhal şikayet edin!

Türk Böbrek Vakfı Genel Başkanı Timur Erk, çalışmalarını anlattıktan sonra basın mensuplarının sorularını da yanıtladı, fikirlerini aldı. Türk Böbrek Vakfının bazı istismarcı kişiler tarafından yanlış yönde kullanıldığı, vakıf adına para toplandığı ve böbrek hastalarının dolandırıldığı yönünde bir çok şikayet aldıklarını belirten Erk, bu konularda vatandaşların ilgili birimleri aramalarını ve itibar etmemelerini istedi.

Tekirdağ, Çorlu ve Çerkezköy’den gazete temsilcilerinin katıldığı etkinlikte konuşan Türk Böbrek Vakfı kurucu başkanı Timur Erk; “Türk Böbrek Vakfı, kuruluşunun 30.yılında resmi senedinde yer alan amaçlar doğrultusunda çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Öncelikle ülkemizde böbrek sağlığının korunması, son dönem kronik böbrek yetmezliği hastalarının nitelikli tedavileri ile yaşam sürelerinin uzatılması, son dönem kronik böbrek yetmezliği hastalarının en seçkin tedavi yöntemi olan böbrek naklinin yaygınlaşması ve kadavradan organ bağışının arttırılması için gerek saha çalışmaları gerekse sosyal projelerle çalışmalarına devam ediyor.

Sağlıklı nesiller yetişmesi ve özellikle çocukların böbrek sağılığının korunması çok önem verdiklerini dile getiren Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yenilenen ‘’iş birliği protokolü’’ çerçevesinde, ilk ve ortaokullarda ‘’sağlıklı beslenme ve hayat tarzı önerileri’’  eğitimlerine devam edildiğini, bugün Kapaklı Ç.O.S.B konferans salonunda 500 öğrencinin katılımı ile bir eğitimin daha gerçekleştirildiğini ve diğer okullar içinde eğitimlerin planlandığını belirtti.

Timur Erk, Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Trakya’da ‘’Böbrek hastalıkları ve son dönem kronik böbrek yetmezliği hastalığı ile mücadele’’ projesi çerçevesinde, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli illerinde 1. Basamak hekimlere eğitimler verileceğini, Üniversitelerden konunun uzmanları hocalar tarafından verilecek eğitimlerde , böbrek hastalıklarının erken evrelerde teşhisi, tespiti, tedavileri konularında özel bilgilendirmeler yapılacağını, yine ilk ve ortaokul öğrencilerine ‘’sağlıklı beslenme ve hayat tarzı önerileri’’ eğitimler verileceğini aktardı.

Ülkemizde böbrek sağlığının korunmasına çok önem verdiklerini vurgulayan Timur Erk, yerel yönetimlerin, kurum ve kuruluşların destekleri ile halka ve kurum çalışanlarına da ‘’ Böbrek sağlığının korunması ile sağlıklı beslenme ve hayat tarzı önerileri’’ eğitimlerinin verilmesi için işbirliğine her zaman hazır olduklarını belirtti.

Timur Erk, Böbrek sağlığının korunması ile ilgili olarak ,aşırı tuz ve şeker tüketiminin zararları, günlük olarak içilmesi gereken su miktarı, böbrek taşları, bilinçsizce ağrı kesici kullanımı konularında yapılan ve halen ulusal kanallarda yayınlanmakta olan kamu spotlarının yanında, sosyal medya öncelikle olmak üzere, çeşitli mecralarda yayınlanmak üzere sağlıklı beslenme videolarının hazırlandığını ve Aralık ayında lansmanın yapılacağını sözlerine ekledi.

Timur Erk, Türk Böbrek Vakfı’nın Tekirdağ ve Kapaklı’da bulunan ve 2015 yılı içinde renovasyonları yapılmış iki diyaliz merkezinde ,kış aylarında toplam 220, yaz aylarında 280 civarında son dönem kronik böbrek yetmezliği hastasına, hemodiyaliz tedavisi verildiğini, hizmetlerde kalite ve etik kurallardan ödün verilmeksizin, faaliyetlerin TUV Rehinland tarafından belgelendirilmiş İSO 9001-2008 Kalite Yönetim Sistemi içinde sürdürüldüğünü aktardı.

Türk Böbrek Vakfı için bir diğer önemli konunun ‘’kadavradan organ bağışının arttırılması’’ olduğunu belirten Timur Erk, özellikle hastanelerin yoğun bakım servislerinde, beyin ölümü tespitlerinden sonra organ bağışının gerçekleşmesi için aile izinlerinin arttırılması gerektiğini, hali hazırda aile izni oranlarının %22 civarında gerçekleştiğini ve bu oranın çok düşük olduğunun altını çizerken, bu konuda da eğitimler verdiklerini ve kamu spotları hazırladıklarını aktardı. Yapılan konuşmaların ardından Türk Böbrek Vakfına destek veren gazetelerin yetkililerine vakıf yetkilileri tarafından plaket takdim edilirken, program sonrasında günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.

Haber: Abdurrahim Yıldırım

Bu haber 3971 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sağlık

BOYUN AĞRISI MI ÇEKİYORSUNUZ

BOYUN AĞRISI MI ÇEKİYORSUNUZ Çorlu Vatan Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm.Dr. Fatih Çeşme Boyun ağrısı için önemli bilgilendi...

SMA HASTASI ÇINAR YARDIM BEKLİYOR

SMA HASTASI ÇINAR YARDIM BEKLİYOR Tekirdağ’ın Çorlu İlçesinde yaşayan ve Tedavisi olmayan hastalık olarak bilinen SMA hastası Çınar yetkililerden ve ...

DİZ AĞRISI

DİZ AĞRISI Çorlu Özel Vatan Hastanesi Doktorlarından Levent Tan Diz Ağrısı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Dr. Tan ve...

RASİM YÜKSEL’DEN KAN BAĞIŞI

RASİM YÜKSEL’DEN KAN BAĞIŞI Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Sağlık Mahallesi Ziraat Bankası önünde kurulan Türk Kızılay’ının kampanyasına...

KIZILAY ZOR GÜNDE UZANAN GÜVENLİ ELDİR

KIZILAY ZOR GÜNDE UZANAN GÜVENLİ ELDİR Türk Kızılay Derneği Çorlu Şubesi tarafından Çorlu Cumhuriyet Meydanında vatandaşlara aşure ikramında bulunuldu. Kı...

Köşe Yazarları

Abdurrahim YILDIRIM Abdurrahim YILDIRIM
KOLTUĞA BEKÇİ ARAMAKTAN VAZ GEÇİN
 

Facebookta Biz

Foto Galeri

              

Trakya Gundem 286. Sayı
Trakya Gundem 286. Sayı
Trakya Gundem 285. Sayı
Trakya Gundem 285. Sayı
Trakya Gündem 284. Sayı
Trakya Gündem 284. Sayı
Trakya Gündem 282. - 283.  Sayı
Trakya Gündem 282. - 283. Sayı

Haber Ara


Gelişmiş Arama

En Çok Okunanlar

  •  
  •  
  •  
  • Bugün haber eklenmedi.
  • Son 7 gün haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

Video Galeri

              

Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 5 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 4
Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 3 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 2