Tarih : 1/25/2022   |   Saat  : 2:31:16 AM  

BEL FITIĞI NEDİR?

BEL FITIĞI NEDİR?

Tarih 07 Temmuz 2015, 16:16 Editör Abdurrahim YILDIRIM

Tekirrdağ’ın Çorlu İlçesinde bulunan ve Bölgenin en eski Özel Hastanelerinden birisi olan Çorlu Vatan Hastanesi, yaklaşık 2 yıldır yeni binasında hizmet veriyor son derece büyük ve modern bir hastaneyi bölgeye kazandıran yöneticilere vatandaşlar teşekkür ederlerken, Bel Fıtığı hastalığı ile ilgili olarak Çorlu Vatan Hastanesi Doktorlarından Op.Dr.Emin Kasım önemli açıklamalar yaptı.

Tekirrdağ’ın Çorlu İlçesinde bulunan ve Bölgenin en eski Özel Hastanelerinden birisi olan Çorlu Vatan Hastanesi, yaklaşık 2 yıldır yeni binasında hizmet veriyor son derece büyük ve modern bir hastaneyi bölgeye kazandıran yöneticilere vatandaşlar teşekkür ederlerken, Bel Fıtığı hastalığı ile ilgili olarak Çorlu Vatan Hastanesi Doktorlarından Op.Dr.Emin Kasım önemli açıklamalar yaptı.

Op.Dr.Emin Kasım, Bel Fıtığı hakkındaki verdiği bilgilerde şu açıklamayı yaptı; “Vücudumuzu dik tutmamızı sağlayan omurganın sırttan kuyruk sokumuna kadar olan bölümünü bel olarak isimlendiririz.Bu arada 5 kemik ve bunların arasında 5 yumuşak yastıkçık bulunur. Bu yastıkçıkların zamanla ağır iş yapma, kilo alma, sigara kullanımı ve genetik faktörler gibi bir çok faktörle yıpranıp oldukları yerden dışarı taşmaları sonucu bel fıtığı gelişir. Bel fıtıkları belden bacağa doğru uzanan sinirlere baskı yaparak hem belde hem bacakta ağrı uyuşukluk kuvvetsizlik oluşturabilir.Yine toplumda çok sık atlanan idrar ve cinsel işlev bozukluklarına neden olabilir.

Ne zaman doktora başvurmalıyım?

Bel ağrısı çok sık izlenen bir durum olarak karşımıza çıkar ve önemli bir kısmı birkaç günlük yatak istirahati ile geçer. Bu tip ağrılar genellikle bel fıtığından ziyade bel kaslarından dolayı meydana gelen ağrılardır. Eğer ağrılar çok şiddetliyse, birkaç günlük istirahate rağmen geçmiyorsa, bacaklarda ağrı, uyuşma, kuvvetsizlik hissediliyorsa, bel ağrısı ile beraber idrar ve büyük abdest tutamayıp altına kaçırma durumu varsa, yine bel ağrıları ile beraber cinsel işlev bozuklukları mevcutsa bunlardan herhangi birinin varlığında vakit kaybetmeden hekime başvurmak gerekir.

Bel Fıtığı Tanısı Nasıl Konur?

Bel fıtığı tanısı iyi bir muayene sonucu hekim tarafından konulabilir. Fıtığın büyüklüğü,cerrahinin gerekliliği ek hastalık varlığı MR ile belirlenir.Unutulmaması gereken husus her bel ağrısı bel fıtığı değildir.Belde kayma, kanserler, kanal daralmaları, kemik ve eklem bozukluklarında belde ağrı yapar.

Tedavi Şekline Nasıl Karar Veriliyor?

Hastamızda bel fıtığı teşhisi koyduktan sonra nasıl tedavi edeceğiz. Tabiiki her bel fıtığı ameliyat edilmemektedir. Hastanın ağrısının şiddeti, fıtık nedeniyle hasara uğramış sinirde harabiyet derecesi, MR da görülen fıtığın büyüklüğü ve tabiiki hekimin deneyimine göre karar verilir. Bilinmesi gereken her 100 beli ağrayan hastada ancak 1-2 tanesi ameliyat ihtiyacı olmaktadır.

Ne zaman ameliyat olmalı?

Ameliyat olacağınızı  beyin cerrahisi uzmanınız karar vermelidir.Eğer idrar kaçırma.,Bacakta kuvvetsizlik dayanılmaz ağrı durumlarında ve MR da saptanmış fıtığınız varsa ameliyat geciktirilmeden yapılır. Ameliyat gelişmiş teknolojik imkanlarla mikrocerrahi yöntemlerle hastanede bir gece kalmayı gerektirecek kadar rahat yapılabilmektedir. Hatta spinal anestezi dediğimiz hastayı uyutmadan sadece belden aşağı verilen anesteziyle anestezik riskler ortadan kaldırılarak yapılabilinir.Ancak fıtığınız küçük ve siniriniz çok yıpranmamışsa hastalığın şiddetine göre istirahat tedavisi, ilaç tedavisi, belden iğne uygulamaları, fizik tedavi gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Bel Fıtığı Ameliyat Edilmezse Ne olur?

Tedavi edilmemiş bel fıtıklarında zarar görmeye başlamış olan sinirde harabiyet kalıcı olmaya başlar. Hastanın ayağında şiddetli kuvvetsizlik, uyuşma ve ağrı kalıcı olur.İdrar ve büyük abdest kaçırma şikayeti oluşmuşsa maalesef bu şikayetler devamlı olur. Daha sonra uygulanacak tedavilerden de sonuç alınamayabilir” dedi.

Haber. Abdurrahim Yıldırım

Bu haber 3144 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sağlık

BOYUN AĞRISI MI ÇEKİYORSUNUZ

BOYUN AĞRISI MI ÇEKİYORSUNUZ Çorlu Vatan Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm.Dr. Fatih Çeşme Boyun ağrısı için önemli bilgilendi...

SMA HASTASI ÇINAR YARDIM BEKLİYOR

SMA HASTASI ÇINAR YARDIM BEKLİYOR Tekirdağ’ın Çorlu İlçesinde yaşayan ve Tedavisi olmayan hastalık olarak bilinen SMA hastası Çınar yetkililerden ve ...

DİZ AĞRISI

DİZ AĞRISI Çorlu Özel Vatan Hastanesi Doktorlarından Levent Tan Diz Ağrısı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Dr. Tan ve...

BÖBREK NAKLİ İÇİN 22 BİN KİŞİ SIRA BEKLİYOR

BÖBREK NAKLİ İÇİN 22 BİN KİŞİ SIRA BEKLİYOR Türk Böbrek Vakfı Genel Başkanı ve Türkiye’nin önde gelen Kimya Uzmanlarından biriside olan Timur Erk, Çorlu’da bas...

RASİM YÜKSEL’DEN KAN BAĞIŞI

RASİM YÜKSEL’DEN KAN BAĞIŞI Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Sağlık Mahallesi Ziraat Bankası önünde kurulan Türk Kızılay’ının kampanyasına...

Köşe Yazarları

Abdurrahim YILDIRIM Abdurrahim YILDIRIM
KOLTUĞA BEKÇİ ARAMAKTAN VAZ GEÇİN
 

Facebookta Biz

Foto Galeri

              

Trakya Gundem 286. Sayı
Trakya Gundem 286. Sayı
Trakya Gundem 285. Sayı
Trakya Gundem 285. Sayı
Trakya Gündem 284. Sayı
Trakya Gündem 284. Sayı
Trakya Gündem 282. - 283.  Sayı
Trakya Gündem 282. - 283. Sayı

Haber Ara


Gelişmiş Arama

En Çok Okunanlar

  •  
  •  
  •  
  • Bugün haber eklenmedi.
  • Son 7 gün haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

Video Galeri

              

Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 5 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 4
Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 3 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 2